Ahojte, srdečne Vás vítam na mojej stránke Mamatalks- miesto pre zaneprázdnené mamičky. Volám sa Lýdia Argilli, som mama 4 detí s viac ako 15-ročnou praxou v manažmente. Ako 4 -násobná mama mám mnohé skúsenosti, ktoré môžu pomôcť aj vám a ktoré som medzičasom spracovala do metódy efektívneho plánovania pre mamy. Táto má za cieľ malými zmenami vo vašom bežnom živote dosiahnúť veľké zlepšenie vášho plánovania času a tak vám dopriať viac času pre aktivity, ktoré aktuálne nestíhate ani keby ste sa potrhali.

Mojím cieľom je pomôcť mamám viacerých detí, aby našli silu, motiváciu a hlavne lepšie plánovanie dňa pri výchove svojich detí a aby sa cítili naplnené a šťastné vo svojej úlohe ako mama.

Tri piliere materstva

Byť dobrou mamou je asi túžbou každej mamy, ale čím viac povinností sa dostaví a čím viac detí doma máme, o to jednoduchšie je žiaľ upadnúť len do fungovania namiesto vychutnávania materstva. Fungovanie je pre mňa len čisto funkčné obsluhovanie dieťaťa – teda, aby bolo čisté, malo si, čo obliecť, malo upratanú izbu, kde môže spať, atď. Fungovanie je samozrejme vždy nutné, ale naše deti potrebujú o toľko viac, ako len byť čisto oblečené.

Popravde, za môjho detstva som trávila letné prázdny každý rok u mojej starej mamy na dedine, kde sme chodili často aj v špinavých či v potrhaných teplákoch, večne sme prepásli byť na obed načas doma, lebo sme sa už ponáhľali za našimi kamarátmi a popravde boli to skvelé prázdny a ako dieťa ma naozaj vôbec netrápilo, že funkčne moja mama si dávala asi tiež prázdniny.

Spoločné zážitky, spoločné spomienky, čas na objatie či získanie si dôvery dieťaťa, aby sa nám zverilo so svojimi starosťami, či radosťami...toto všetko sa deje za hranicami fungovania a je niečo, čo v nás a v našich deťoch zanechá trvalú stopu. Toto je pre mňa synonymom vychutnávania si materstva a predstavuhe pre mňa plnohodnotný čas s deťmi.

Tretím pilierom materstva je pre mňa popri fungovaní a vychutnávaní si času s deťmi aj čas pre seba. Lebo len spokojná žena, ktorá má možnosť urobiť z času na čas niečo pre seba ako osobu, bude aj spokojnou mamou.

Koncept šťastnej mamy

Môj koncept šťastnej mamy, teda nespočíva v predstave akejsi super mamy, ktorá je skvelá vo všetkom, ale v predstave dobre zorganizovanej mamy, ktorá tieto 3 piliere šťastného materstva dokáže držať v rovnováhe, a to všetko si vyžaduje dobré organizačné schopnosti.

Nikdo z nás sa nenarodil s diárom v ruke, organizovať svoj deň sa každá jedna mama môže naučiť a našťastie existuje už veľké množstvo techník, ktoré nám v tom pomôžu. Ja vám rada ukážem tie, ktoré pomohli mne.

Ako sa zo mňa stala 4-násobná mama?

Som mama 4 detí – 2 chlapcov a 2 dievčat vo veku od 1 do 13 rokov, a to, že ich mám je pre mňa ten najväčší dar, ktorého sa mi mohlo dostať. Nieje to len fráza, ale niečo, čo hovorím od srdca. Po narodeného prvého syna sme chceli dopriať mu aj súrodenca, ale po týždňoch a mesiacoch snaženia sme začali skúmať prečo sa nedarí mi zas otehotnieť a potom prišla tá zdrcujúca diagnóza – sekundárna neplodnosť.

Lekár nás utešoval, že však už jedno dieťa máme, koľko párov nemá ani to, ale kdo už raz túžil po dieťati vie, že taká túžba sa nedá len tak zahodiť za hlavu. Napriek tomu som sa cítila, že som ako žena zlyhala a padlo mi ťažko sa s tým zmieriť. Zvolila som som stredné cesto a snažila sa aspoň prírodnými cestami svoju plodnosť zlepšiť s tým, že ak to má byť, tak možno sa mi ešte niekedy podarí otehotnieť.

Tvralo to ďalšie mesiace a roky, ale po dlhom čakaní som naozaj otehotnela. Neviete si predstaviť ten šok aj radosť. A tento zázrak sa ešte v najbližších 9 rokov 2-krát zopakoval. Čo tým chcem povedať je, že to, že som vôbec otehotnela a že mi to bolo dopriaté viackrát nikdy ale naozaj nikdy nebude pre mňa samozrejmosťou, ale mojím malým súkromným zázrakom. A preto nechcem pri deťom len fungovať, chcem s nimi prežiť plnohodnotný čas.

Čo mi nebolo žiaľ dopriate bola pomoc. Ako to osud chcel, bola som na deti viac menej sama. Mama či svokra nemali možnosť pomôcť a manžel bol väčšinu času pracovne mimo domu, takže som nutne potrebovala nájsť spôsob, ako to zvládnuť aj sama. Bolo pre mňa skutočne nevyhnutné nájsť techniky, ako sa zorganizovať a ako to zvládnuť. A upokojím vás, ono sa to naozaj dá zvládnuť aj samej so 4 deťmi. Takže ak ste v podobnej situácii, a nemáte pocit, že to ide ako po masle, nezúfajte, možno ste ešte len nenašli ten správny systém ako na to.

Ak aj vy ste mama s viacerými deťmi a potrebujete sa lepšie zorganizovať, tak ste tu správne. Rada sa podelím s vami o moje skúsenosti a takisto otvorím témy, ktoré aj mňa, ako mamu často zaujímali.