Ak máte viacero detí, určite to poznáte, téma upratovanie je takou tou neustálou činnosťou, ktorá sa deje v pozadí. A jedno ako sa snažíte, asi len málokedy dosiahnete stav úplneho upratania (teda možno práve keď vaše ratolesti spia 😊).
Avšak práve pri veľkých rodinách nieje nič neobvyklé, že sa tam stále žije. Prídu deti, ich kamaráti, rodina, priatelia.. v dome je neustále pohyb a energia a o to viac nám možno leží na srdci, mať byt aj pre druhých v dobrom stave.
Čo je rýchloupratovanie?
Už zopár malých trikov vám môže v tomto cieli pomôcť. Nehovorím o veľkoupratovaní, ale o takzvanom rýchloupratovaní, ktoré vám možno zaberie 15/20 minút ale pomôže vám dostať dom či byt rýchlo do takého stavu, za ktorý sa nebudete musieť handbiť ani pred nečakanou návštevou.
Upratovanie je nemalý faktor, ktorý netreba podceňovať pri našom plánovaní dňa a celkovej organizácii času. Každá mama trávi či už plánované (vyhradím si čas na upratanie) alebo neplánovane (proste len upracem čo práve vidím v neporiadku) časy upratovaním, ktoré v skutočnosti zaberajú veľkú časť dňa a tak ich treba takisto zohľadniť keď sa zoberáme témou dobrej organizácii dňa.
Samozrejme, že nie všetky aktivity ohľadom uptratovania sa dajú naplánovať, ale práve hĺbkové upratovanie je niečo, čo nerobíme spontálne ale si ho plánujeme aby napríklad bolo v čase, keď sme nerušené, napríklad keď sú deti v škole.
7 trikov ako dosiahnúť rýchlo poriadok
Aby naše upratovanie prebiehalo efektívne a aby sme nenechali dospieť byt či dom do štádia kedy je už tak všetko rozhádzané, a na dosiahnutie opätovného poriadku treba niekoľko, na to vám pomôžu aj tieto praktické rady, ktoré sa sovedčili u mňa
1. neodkladajte upratovanie na neskôr
Veci, ktoré vidíte v byte na inom mieste ako by mali byť neprehliadajte ale neposúvajte ich upratanie na neskôr ale ich upratujte hneď. Či už sú to odhodené ponožky, ale hračka ktorá nieje tam, kde by mala byť. Pritom nemusíte tu vec hneď upratať na jej správne miesto, ale si veci najskôr pozbierať a neskôr, keď budete mať čas potom v kľude doupratovať. Najlepšie je si na to určiť kôš na prádlo, do ktorého počas celého dňa prikladáte veci, ktoré sú tam, kde by nemali byť a večer, keď deti spia ich v kľude pretriedite. Váš byt bude automaticky pôsobiť upratane a úhľadne a bude vás to stáť len pár sekún času naviac.
2. kuchyňu upratujte hneď
Po upratovať po navarení ale takisto aj po jedení – upratať zo stolu, dajte riady do dresu či umývačky a nenechajte ich ležať zo zvyškami jedla. Zaberiem vám to možno 10 minút ale jednak nebudete zbytočne lákať hmyz sa prísť ku vám nakŕmiť 😊 a aj vaša kuchyňa bude hneď pôsobiť uprataným dojmom, čo je právne v dnešnej dobe, kde sa budujú prevažne otvorené kuchyne s výhľadom do obývačky veľmi dôležité. Táto aktivita sa okrem toho výborne hodí medzi práce, pri ktorých vám môžu pomôcť aj vaše deti. Stačí, keď budete mať napríklad pravidlo, že po dojedení si každý uprace svoj tanier či príbor a odnesie ho k umývadlu/umývačky. Takéto pravidlo dokážu uplaniť už aj malé 2-3 ročné deti. Uvidíte ako rýchlo už zvládnete ten zvyšok.
3. Jeden deň v týždni si vyhradte na dôkladne upratovanie.
Vyberte si jeden deň v týždni, v ktorom sa budete venovať projektom, ktoré potrebujú hĺbkové čistenie a tiež veciam, ktoré netreba robiť pravidelne – napríklad očistiť špajzu, pretriediť šatník a vybrať z neho odrastené veci, umyť okná, atď. Proste veci, čo si vyžadujú viac času. Pritom stačí ak si vyberiete 1 aktivitu na týždeň, tak to bude zvládnitelné ale takisto budete mať realistický cieľ pred očami. Nesnažte sa za tie 2-3 hodiny dobehnúť všetko, lebo to je neralistické.
4. Vstupný priestor bytu udržujte vždy v poriadku
Vchod a vstupný priestor do bytu je, ako sa hovorí, vizitka bytu, preto je dôležité mať vchod a vstupnú halu vždy upratanú. Je to skutočne priestor, ktorý si všimne každý kdo ku vám príjde a byt hneď vyzerá upratane keď je tento v poriadku. Nikdo nebude chodiť cez byt a skúmať, či máte prach, ale ak budete mať neporiadok hneď pri vstupe do bytu, to si všimne. A to je pri viacerých deťom proste výzva, desiatky topánok, čiapok, vetroviek.. čo sa môžu nachádzať na nesprávnom mieste. Aj v tomto smere pomôže mať ľahký spôsob uskladňovania, aby to zvládli už deti samotné – napríklad regál na topánky, kde si deti sami vedia svoje topánky odložiť, alebo šuplík len na čiapky atď. Čím jednoduhšie to pre ne bude, o to viac prav
5. Kúpeľnu, alebo hosťovský záchod udržiavajte vždy v poriadku.
Aby uteráky ležali na mieste, aby záchodový papier bol doplnený, atď. Tu nehovorím o celkovom upratovaní – toto odporúčam urobiť večer, keď deti spia – teda umyť umývadlo, záchod, prípadne zrkadlo, vymeniť uteráky atď. Týmto je myslené len udržiavanie základného poriadku. Moje deti majú napríklad pekný zvyk vždy mydlo nechať niekde odložené ale nie na jeho mieste, a uterák sa tiež zvykne odhadzovať proste niekde, len málokedy leží na svojom mieste. Takéto drobnosti hneď pôsobia neupratano a odstrániť ich, je otázka pár minút.
6. Podlahoviny vždy udržujte v čistote
Raz denne vysávať alebo umyť podlahu asi pri deťoch by ste nemali zanevrieť. Nikdo nebude študovať, či máte prach na nábytku, ale každý kdo ku vám príde a uvidí, že máte špinu na zeme, automaticky bude mať pociť nečistoty.
7. Udržujte textílie v symetrii
Snažte sa textílie ako vankúše, závesy, záclony atď udržiavať v symetrii.. teda nie pohodené. Automaticky to vplýva na naše oko upratane.
Zhrnutie
Takže krátke zhrnutie – ak potrebujete skutočne super rýchlo upratať napríklad pre nečakanú návštevu, tak moje 3 tipy by boli – povysávať podlahu, rýchlo upratať vstupnú chodbu a kúpelňu a pozbierať do koša na prádlo všetky veci, čo ležia tam, kde nemajú. Keď toto zvládnete, určite si žiadna návšteva nebude myslieť, že máte neporiadok a nebude vás to stáť len pár minút. Aby sa celkovo podarilo domácnosť držať v čistote je najlepšou radou, snažiť sa deti od malička naučiť zvyky, ktoré vám vašú prácu okolo domácnosti uľahčia. Tomu budem venovať osobitný článok a podcast, takže ma nezabudnite sledovať.
K tejto téme si vám odporúčam si tiež vypočuť Epizódu 16 môjho podcastu.