Ak si otvoríte ľubovolnú publikáciu k tém materstvo, asi v každej nájdete kapitolu, ktorá sa venuje téme stresu. Prečo? Pretože viesť rodinu, starať sa o jej potreby, vychovávať deti a takisto ich zaopatriť je nielen práca na plný úväzok, ale vyžaduje si mnohé kvality, ktoré inak používajú len vrcholový manažéri.
A tak sa nemožno ani čudovať, že mamy v dôsledku týchto rozmanitých úloh a častej potreby multitaskingu (teda vykonávania viacerých činností naraz) sú nielen vyťažené ale mimoriadne náchylné na stres.
Čo je hormonálny koteil?
Nedávno som k téme stresu počula rozprávať jednu psychologičku a jej koncept ma veľmi zaujal. Ona popisovala, že počas stresových situácii sa v našom tele začnú vylučovať rôzne hormóny, ktoré nás majú počas stresovej situácie chrániť. Tieto 3 hormóny popisuje ako hormonálny kokteil, ktorý nám ma pomôcť prekonať náročné obdobie a potom sa zas odbúrať, keď sa toto ukončí.
Lenže ako mamy sa často dostávame do situácii, kedy sa naše telo vôbec nedostane do tej časti, v ktorej by sme stres mohli odbúrať a tak ideme len z jednej stresovej situácii do druhej. Poviem vám príklad, ktorý je z môjho života pred Coronou. Kedže som pracovala v kancelárii vyzeral môj deň v skratke takto:
- vychystať deti do škôlky/školy
- odniesť ich do školy/škôlky
- cestovať do práce +8 h. v práci
- cestovať z práce – po ceste vyzdvihnúť deti
- Prípadne odniesť deti na krúžky / vyzdvihnúť ich z krúžkov
- doma variť + urobiť domáce úlohy s deťmi popri
- Večera – večerné rituáli (hry) a potom uloženie detí spať
- Dobiehanať domáce práce
Ako vidíte, bola to dobre naplánovaný deň, v ktorom sa ale o 06.00 do 20.00, kedy zaspali deti, sústavne len obmieňala jedna činnosť za druhou, bez pauzi, či časom na oddych. Teda činnosti, ktoré by mali za úmysel urobiť niečo preto, aby sa môj hormonálny koktejl mal možnosť ukludniť.
Ak máte takto nataktovaný deň, tak proste vaše telo len skáče z jednej stresujúcej činnosti do druhej, bez možnosti oddychu. Ako dôsledok ste koncom dňa unavená, možno aj zle naladená či podráždená a v takomto stave môžu aj úplne somariny vytočiť človeka z konceptu a tak reagovať povedzme výbušne či netrpezlivo aj na bežné spory či úlohy okolo detí. Tak som sa cítila často aj ja.
Keď sa mi podarilo si potom vydýchnuť, hneď som sa cítila vitálnejšie a moja nálada prudko stúpla. To sa potom automaticky odzkradlilo aj v tých bežných dennných situáciách. Deti totiž nemajú pochopenie pre to, že ich rodič je unavený – hádky, či spory vznikajú medzi súrodencami jedno ako sa mama cíti. Či unavená alebo vyvážená mama, jej úlohou ostáva všetky žabo-myšie spory medzi súrodencami ukludniť. To sa dá spraviť láskavo len vtedy, ak je mama vyrovnaná a nie keď už nevládze a túži len po oddychu.
Aké sú teda možnosti, ktoré máme k dispozícii, aby sme sa vyhli takýmto eskaláciám? 2 také základné techniky sú nasledujúce.
Oddych
Skúste si vedomo premyslieť, kedy môžete sériu na seba nadvezujúcich činností prerušiť, povedzme na pol hodinu a tento čas využiť na čokoľvek, čo vás nielen baví ale aj dokáže ukludniť.
U tej jednej to môže byť, keď sú deti v škole, u druhej napríklad keď má dieťa obedný spánok, alebo počas obednej pauzy.. vtedy, kedy vám to časovo najviac pasuje. Dôležité je to hneď nevyžiť na ďaľšiu stresujúcu situáciu ale byť pevný a vykašlať sa na to, že kuchyňa sa neblíska od čistoty, či všetky šaty ešte niesu požehlené a venovať tento čas sebe. Nehovorím o tom, tak prežiť celý deň, lebo to by sme fakt toho veľa neporobili, ale o 20-30 minútach ktroré si vedomo naplánujeme pre seba.
Ten čas, ktorý strávite, či už čítaním knihy, pozeraním telky, spánkom, prechádzkou, návšetvou kamošky.. čokoľvek vás baví a napĺňa vás nabudí novou energiu a pomôže vášmu telu prerušiť sériu stresu, čo bude mať v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na vašu náladu a tak aj na vaše správanie sa k deťom.
Pohyb
Druhá taktika je presne opačná. Nielen kľudové momenty, ale aj fyzický pohyb dokážu prerušiť neustály stres. Pričom už 20 minút fyzickej aktivity vám na to postačí.
Nemusíte chodiť do fitneska (I keď aj to je možnosť), stačí prechádzka, návšteva ihriska s deťmi, dokonca aj malé cviky doma pred telkou. čokoľvek, čo je pre vás realizovatelné.
Záver
Aby sme si to zhrnuli. Neustály stres zaťažuje naše telo nielen psychicky ale aj fyzicky. Naše hormóny dosahujú hladiny, ktoré by mali byť v našom tele dosiahnuté len vo výnimočných situáciách a nie neustále, čo má dlhodobé dôsledky na naše zdravie.
Takisto ako mama vystavená neustálemu stresu nebudeme schopná byť tou láskavou, povzbudzujúcou a trpezlivou mamou svojím deťom akou by sme si priali. To vedie k naším pocitom zlyhania ako mamy a výčitkám svedomia. A v extrémnom prípade môže dlhodobý stres vyústiť vo vyhorenie, teda burn out.
Na to, aby sme sa tomu všetkému vyhli skúste začať jednoduchými taktikami – vedomými časmi na pokoj alebo na pohyb. Obe dokážu prerušiť neustály stres a tak dopriať nášmu telu krátku pauzu na zotavenie.
Téme stresu sa budem venovať aj v ďaľších článkoch a dieloch podcastu. O téme burnout si môžete prečítať viac v tomto článku alebo vypočuť Episódu 5 môjho podcastu.
Nezabudnite ma sledovať. Ďakujem už vopred za váš čas.