Ako sa vyhnúť prehnanému plánovaniu dňa

Tentoraz by som sa rada venovala téme plánovania, ale z iného uhla pohľadu. Nie ako vhodnej metódy, ale tiež metódy, ktorá v prehnanej forme môže mať aj negatívne následky. Možno si myslíte, že možno som zabudla na hlavnú tému môjho podstatu – plánovanie a organizovanie svojho dňa ako viacnásobná mama 😊, – ale nieje tomu tak.


Cieľom tohto článku je poukázať na správnu balanciu plánovania, aby plánovanie pomáhalo v našom dennodenne organizovaní sa, ale nestalo sa záťažou či prekážkou. A takým dokáže byť prehnané plánovanie takisto. V poslednom čase som sa stretla často totiž príliš často s chorobným plánovaním, kedy si človek plánuje deň do každej minúty a ktoré osobne považujem za opak toho, čo nám pomáha alebo je pre náš prospešné.

Prečo je správna miera plánovania dôležitá?

Ak plánujete každú minútu vášho dňa, dosiahnete tým nie oddych, ale skôr ešte vyšší tlak a stres. Mať naplánovanú každú minútu dňa, vrátane pauzy na oddych je niečo čomu by sme sa mali vyhnúť. Prečo? Lebo ak si takto presne na minútu nataktujete váš deň, vaše telo začne produkovať ten spomínaný stresový hormonálny kokteil (venovala som sa tomu detailnejšie v podcaste Epizóda 6) a nedostane vôbec šancu sa ukludniť, takže budete pod permanentným stresom.

Aj naše plánovanie má totiž svoje obmedzenia. Nie všetky plány vyjdú, ako by človek chcel, a tak sa môže veľmi ľahko stať, že namiesto plánovaných 30 minút na oddych ostane už len 5 minút, lebo predchádzajúca aktivita potrebovala dlhšie, ako sme mysleli a opäť máme len stres. Stres z toho, že nám chýba oddych, že sme zle plánovali a tých 5 minút definitívne nepokryjú našu potrebu oddychu. Nakoniec ostaneme len z toho len frustrovaná a znechutená.

Okrem toho, keď si budeme vedomo uvedomovať, že čas máme len presne vyhradených, a teda sa treba rýchlo poponáhľať si oddýchnuť, tak to spôsobí presný opak – oddýchnutá nebudeme.


Máme prestať plánovať?

Určite nie. Najmä, ako viacnásobná mama je správne plánovanie takým tým záchranným kolesom, ktoré nám pomáha udržať sa nad hladinou pri záplave termínov a povinností, ktoré musíme vykonať počas dňa. Avšak ja sa pridržiavam metódy plánovania, ktorá je inak štruktúrovaná a má za účel znížiť stres a nie ho ešte navýšiť.

Aká metóda to teda je?

Namiesto plánovania každej minúty je efektívnejšie sa orientovať fixnými termínami (ako napríklad začiatok školy, jej koniec, začiatok práce, jej koniec).. teda termínami, nad ktorými nemáte moc a zvyšný deň už len rozdeliť na 3 bloky- doobedie, poobedie, večer.


K jednotlivým časovým blokom si potom spíšte úlohy, ktoré chcete počas nich vykonať, ale nepriraďte ich nejakému fixnému času. To môže byť napríklad doobeda – navariť, povysávať, vyvešať vypraté šaty. Keď tieto úlohy odpracujete budete mať automaticky čas na oddych, ale nebudete na tieto časy tak fixovaná, že vás spôsobia stres.

Pri tom dodržte tieto 2 jednoduché pravidlá

Dôležité je plánovať tie úlohy realisticky (povedzme ak mám len 2 hodiny medzi fixnými termínami, tak si nenaplánujem 30 aktivít, ale len toľko, koľko je možné bez stresu zvládnuť.

Je dobré si tiež zvážiť, či niektorá z tých úloh sa nedá skombinovať s inou úlohou, aby sme pracovali efektívne a šetrili tak čas, ktorí použijeme potom (ako inak) na náš vytúžený oddych.

Ak, teda práčka potrebuje 2 hodiny na pranie a ja mám 3 hodinový blok tak to môžem hneď skombinovať s varením (zatiaľ, čo práčka perie) a vyvešaním šiat (keď doperie). Tento príklad je naozaj banálny, určite toto už podvedomo robíte, ale má len ukázať smer, akým sa má plánovanie uberať a tentoraz nenechať to na podvedomie, ale robiť tieto rozhodnutia vedomí a cielene.

Viac k tejto téme si môžete vypočuť aj v najnovšom diely môjho podcastu v epizóde #7.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...