3 kroky ako sa ako mama lepšie zorganizovať a vyhnúť tak burnout

Nie sú 2 životné cesty, ktoré sú také iste. Tak aj naša schopnosť sa vyrovnať so stresom a problémami či náročnými situáciami je rozličná od osoby do osoby. Zatiaľ čo ten jeden nezvláda aj menej náročnejšie situácie a upadne do burn out, iná si poradí aj s trojnásobným množstvom úloh.

Práve mamy viacerých detí sú z mojej skúsenosti viac ako výnimočné zdatné pri zvládaní mnohých úloh, jedno ako stresujúce tieto sú. Pritom je evidentné, že schopnosť sa zorganizovať sa nie je narodená, je to niečo, čomu sa môžeme naučiť. Tak ako mama sa pri každom novom dieťati naučí niečo nové, niečo, čo pri predchádzajúcom dieťati ešte nepotrebovala vedieť.

Je veľmi dôležité si nájsť vzor niekoho, kto zvláda to, čo by sme radi raz zvládali my. Keď taký nájdete zistíte, že tieto práve v takých tých drobných rozhodnutiach jednajú inak ako my. A zbierka takýchto mnohých drobných rozhodnutí nakoniec vedieť k inému, lepšiemu, výsledku.

Prečo je to dôležité? Vďaka týmto drobným iným rozhodnutia môžete usmerniť svoje dni úplne iným smerom. Tým želaným smerom je nájsť si čas aj pres akúsi psychohygienu. Pre aktivity, ktoré pomáhajú mne ako človeku sa zotaviť. Keď sa toto pravidelne ignoruje, začne človek už len fungovať a potom je často len krátka cesta k tomu aby človek upadol do burn outu.

  1. Naše schopnosti sa zorganizovania nie sú geneticky dané, dajú sa naučiť. My sa ale musíme vedomo rozhodnúť niečo zmeniť.
  2. Aby ste našli metódu organizovania, ktorá bude pasovať vám, naštudujte si iné metódy ako sa zorganizovať – či už cez takýto podcast alebo aj v literatúre. Nájdite si vzory pozorovaním ľudí, ktorý sú nám vzorom, ktorý sú už tam kde chceme byť.
  3. Neberte čas pre seba ako luxus ale ako niečo, čo vás dokáže ochrániť pre nespokojnosťou, depresiami či neskôr aj burn outom.

Vypočujte si k tomu aj Episódu 5 môjho podcastu, ktorý sa zaoberá touto témou.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...