Keď sú deti choré, tak je mimoriadne dôležité ich nielen ako mama zaobstarať v zmysle im zabezpečiť jedlo či lieky, ale takisto im pomôcť v procese hojenia.
Fázy ochorenia
Pritom choroba u detí prebieha z mojej skúsenosti v 3 fázach – v tej prvej fáze na začiatku ochorenia je dieťa apatické a má buď bolesti alebo celkovo znaky choroby (horúčka), ktoré ho robia skôr pasívnym. O tom, ako mu v tomto období čo najlepšie možno pomôcť som informovala v epizóde 52. Ak ste ju ešte nepočuli, určite nezabudnite naladiť.
V tej druhej fáze už pomaly choroba ustupuje a naše deti sa stávajú vitálnejšími ale zas nie natoľko aby zvládali bežné úkony. Práve v tejto fáze môžete vy ako mama vaše dieťa mimoriadne podporiť v jeho procese hojenia vašou pozornosťou. Pretože aj my dospelý to poznáme, keď sa necítime dobre, padne nám výnimočne dobre, keď je niekdo prítomný, kdo nás podrží a možno aj trošku odpúta od choroby.
Deti sa cítia rovnako a oni ešte viac ako my dospelý trpia keď sú choré, lebo nemôžu robiť, čo zvyčajne a často sa ešte nevedia tak samostatne zabaviť a preklenúť ten čas. Preto sú hry skvelým spôsobom ako jednaj ako mama dieťaťu dopriať pozornosť, ktorú potrebuje. A takisto pomôcť mu preklenúť čakanie na vyzdravenie.
Z mojej skúsenosti je tretia fáza ochorenia taká, v ktorej deti už sú skoro zdravé a vtedy ako mama aj vy môžete trochu si dopriať oddychu a s dieťaťom nabehnúť pomaly do normálneho režimu. U nás doma sa v tejto fáze zvyknú dobiehať domáce úlohy, čo sa zameškali počas choroby, alebo s tými menšími už využijem čas doma na spoločnú prechádzku alebo výlet na ihrisko ak sa na to cítia. Práve po viacerých dňoch strávených v posteli sa to mojím deťom naozaj žiada.
V tejto epizóde vám ponúknem veľký výber hier, ktoré môžete robiť aj dieťaťom, čo má ležať v posteli. Teda hry, ktoré nebudú nijako rušiť v jeho liečbe.
Hry a aktivity pre malých pacientov
- Hra na kaderníka – mame vykúzliť nový účes pomocou gumiek a sponiek
- Ponožkový volejbal (v sede)
- Kartové hry (pexeso), Puzzle, spoločenské hry
- Sedacie aktivity- Omaľovávanky, hlavolamy, komiksy
- Spoločné čítanie knižiek, ktoré má dieťa rado
- Počúvanie audio rozprávok
- Vnemové hry
- Hádaj, čo cítiš (hmatom)
- Hádaj, čo počuješ (ušami)
- Hádaj, čo cítiš (nosom)
- Vyrobiť si pomocou deky a štipcov malý bunker (skrýšu)
- Nálepkové knihy, magnetické knihy
- Hádaj na čo myslím?
- Povedať písmeno a nájsť čo najviac podstatných mien čo na toto písmeno začína
- Rozprávanie príbehu – na striedačku pridávať vety k vymyslenému príbehu
- Pamäťové hry – na tácku umiestnite predmety, necháte ich 2 minútu nahliadnuť a potom sa tácka zakryla a dieťa si muselo čo najviac spomenúť, čo videlo
Verím, že vám moje nápady na hry pomôžu pri opatere vašich malých pacientov a poteším sa vašej spätnej väzbe.
Šikovná mama, radostný každodenný život vo veľkorodine
babatko burnout cas choroba citaty darceky den_matiek deti domacnost dovolenka hry komunikacia kviz mama mamicky manipulacia materstvo multitasking nakupovanie napady napady_hry nocnik novorodenec organizacia plac planovanie plienky podcast povinnosti praca prazdniny presvedcenie puberta rady rodina stres test timemanagement tipy triky unava upratovanie varenie velkorodina vychova
Vypočujte si aj podcast.mamatalks.sk
Ďaľšie zaujímavé články
- Ako odplienkovať dieťa – overené skúsenosti, tipy a triky, ktoré vám pomôžu
- Taký normálny deň ako mama 4 detí – ako skĺbiť rodinu a prácu
- Nápady na hry vonku pre celú rodinu
- Umenie presvedčiť a aký je rozdiel k manipulácii. A prečo manipulovanie nikdy vo výchove neprinesie želaný výsledok
- Neplodnosť, téma ktorá nielen bolí ale o ktorej sa často mlčí- ako si poradiť