Ako nám zvyky a návyky pomôžu zredukovať stres v našej rodine

Som si istá, že aj vy počas dňa vykonávate mnoho činností, na ktoré nemusíte myslieť, ale jednoducho ich robíte, pretože ste na ne zvyknutí. Zvyky sú v našom živote nesmierne dôležité, aj keď ich často podceňujeme. Nielenže nám dávajú lepší rámec pre náš deň, ale môžu tiež posilniť emocionálne väzby v rodine.

Predstavte si, že by vás vaša mama nenaučila umývať si ruky pred tým, ako si sadnete k stolu. Chceli by ste si to vedome pripomínať každý deň? Myslím, že nie.

Zvyky odbremeňujú našu myseľ činnosťami, ktoré robíme akosi automaticky, akoby sme si ich len nevšímali. Tým sa však ich sila nekončí. My ľudia máme prirodzenú averziu voči neplánovaným situáciám. Naopak, keď máme pred sebou situáciu, ktorú si môžeme dobre naplánovať, cítime sa príjemne a pokojne. Práve zvyky vytvárajú takúto zónu konfortu a istoty.

A to sa začína už v ranom detstve. Tým, že do denného režimu našich detí zabudujeme mnoho návykov, učíme ich pomaly prechádzať dňom, ktorý je pre dieťa len neuveriteľne dlhým sledom hodín, v ktorom je raz svetlo a raz tma. Pomocou návykov pomaly, ale isto dávame dňu štruktúru.

A to platí nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Návyky nielenže poskytujú rámec pre mnohé činnosti a odľahčujú našu myseľ, takže už nemusíme tieto kroky prácne plánovať, ale poskytujú nám aj istotu a znižujú stres.

To, že vieme, že po našom zvyku (napr. umývanie rúk) bude nasledovať iná predvídateľná činnosť (spoločné stolovanie), nás tiež vedome pripravuje na činnosť, ktorá nasleduje. Takže nielenže si nemusíme pamätať zvyk, ale zvyky môžu tiež drasticky znížiť náš stres vďaka stabilnému cyklu.

Zvyky a rutina sú pre naše telo prospešné. A to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Výhod je hneď niekoľko:

  • Odbremeňuju našú pamäť
  • Dodávajú istotu
  • Dokážu vytvoriť priestor, ktorý nás pripraví na aktivtiu, čo nasleduje
  • Posiľňujú emotívnu väzbu medzi rodinnými členmi
  • Redukujú stres
  • Redukujú strach z neznámeho

Nezabudnite, zvyky nemusia byť žiadne krkolomné aktivity. Sú to skôr bežné činnosti ako umyť si ruky pred jedlom, ktoré však vykonávame vedomo, stále znovu a znovu.

Vypočujte si viac o sile zvyku alebo si prečítajte na mojej stránke mamatalks.sk alebo vypočujte v 11 epizóde môjho podcastu – www.podcast.mamatalks.sk

Mohlo by sa vám tiež páčiť...