Majte vždy uprataný byt vďaka tomuto 1 jednoduchému triku

Majte vždy uprataný byt vďaka tomuto 1 jednoduchému triku

Patríte k mamám, čo si upratovanie príliš nevychutnávajú ale robia to preto, lebo musia? Mám pre vás skvelý trik ako túto činnosť si uľahčiť – akceptujte prirodzené hranice vášho bytu.

Čo to znamená? Náš celý byť pozostáva zo skriniek, šuplíkov, dóz, misiek.. toto všetko sú prirodzené hranice. Každý šuplík či dóza má istú kapacitu, tak ako celkovo náš byt.


Vypočujte si tu

Epizóda 56

Keď sa naučíte tieto prirodzené hranice akceptovať (teda ak vidíme, že do šuplíku sa nám zmestí len 10 lyžičiek, tak nenatlačím ich 20) tak to bude mať hneď viacero pozitívnych efektov:

  • Váš byt bude vždy pôsobiť usporiadane a upratane
  • Tým, že vylúčite prebytočné veci, tie, čo naozaj potrebujete nájdte ľahko
  • Vaše upratovanie zvládnete za neporovnateľne menej času
  • Každý objek v byte bude mať svoje jasné miesto
  • Veci, ktoré sa nám schovávajú v šuplíkoch či skrinkách začneme aj reálne používať, nielen zbierať

Tým, že sa naučíme hranice nášho bytu, tak sa takisto naučíme nakupovať racionálne. Ak vidím, že môj šuplík na čapice je preplnený, tak nedokúpim novú čiapku.

Prípadne si najskôr pretriedim, čo tam mám, či sú možno medzitým veci, ktoré už nenosíme alebo ktoré sú už len malé či vynosené.

Aby sme náš byt do tohto stavu dostali, je dobré postupne analyzovať váš celý byt. Pričom si staší zobrať 1 izbu na celý mesiac a sledovať, kde boli prirodzené hranice už prekročené. Kde sú nadbytočné veci, kde sú vynosené či nepoužívané veci .. toto postupne riešiť na malom priestore a keď zvládnete jednu miestnosť, tak takisto analyzovať ďaľšiu miestnosť.

Pri potravinách je to ešte dôležitejšie, si pravidelne naše zásoby dobre skontrolovať a tak ako pri inom aj zistiť, kde už naše dózy už preplnené prípadne, ktoré potraviny sú už zastaralé.

Celkovo vám tento nový pohľad na vašú domácnosť zmení celkovo upratovanie keď prestaneme hromadiť veci, ktoré častokrát skladujeme len preto, že sa nám zdajú ešte celkom v dobrom stave alebo je nám lúto ich vyhodiť. Koniec koncov mi tieto veci aj tak nepoužívame, len zhromaďujeme a naučiť sa zbytočne presýcovať byt vecami, čo nepotrebujeme a koncentrujeme sa a veci, čo naozaj používame a potrebujeme. Toto všetko dokážeme ak začneme uplatnovať koncept prirodzených hraníc nášho bytu.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...