Koncept šťastnej mamy – nielen byť mamou ale aj vychutnávať

Koncept šťastnej mamy je hlavným konceptom, ktorý stojí v pozadí tejto stránky a môjho podcastu mamatalks.sk. Hlavnou myšlienkou je si materstvo nielen nejako pretrpieť ale aj skutočne vychutnať plnými dúškami. To znie v teórii skvelo avšak realita nás často poučí, že to zďaleka nieje vždy ľahké.

Ako napríklad počas dní, kedy vás deti celý čas len rozčuľujú, kedy sa len stále hádajú, kedy neviete kde vám stojí hlava od roboty, kedy kde sa pozriete, tam je neporiadok.. aj toto je skutočná stránka materstva. Nie len usmiata mamička a usmiate deti ako to poznáme z reklamy.

Realita častokrát dokáže byť naozaj krutá, čo však neznamená, že si máme materstvo len pretrpieť. Za týmto konceptom je myšlienka, že 3 piliere ak sa na ne vedomo koncertujeme môžu dopomôcť k tomu, aby to nebol len čas kedy čakáme až deti dovŕšia 18. rok a my si konečne vydýchneme ale aby sme si každý deň do 18. roku ukladali ako cennú spomienku z ktorej budeme čerpať energiu po zvyšok života.

Koncept šťastnej mamy

Ktoré 3 piliere to teda sú?

  1. Plnohodnotný čas s deťmi (Spoločné zážitky, spoločné spomienky, čas na objatie)
  2. Zvládanie každodenných funkčných úloh – Timemanagement
  3. Čas pre seba

Čo nás ale k tomto učí veda?

Poznatky, ktoré tu zverejňujem sú akousi kombináciou mojích súkromných pozorovaní ale takisto aj vedeckých výskumov. Je vždy zaujímave nazrieť cez vlastný tanier a pozrieť sa na to, čo výskumníci zaoberajúci sa rôznymi témami každodenného bytia už zistili.

A tak som dospela k 2 novým poznatkom, ktorými chcem rozšíriť môj koncept šťastnej mamy, ktoré idú ruka v ruke s tým, ako vôbec dosiahnuť pociť šťastia?

Tendencia k negativite zakorenená v ľudstve

Tým prvým poznatkom, vychádzajúcim z výskumov je, že evolúcia nás poučila, že je našou prirodzenošťou sa v prvom rade koncentrovať na negtívne zážitky a skúsenosti. Prečo? Nie preto, že sme negatívne tvory, ale zato, že sme sa ako ľudstvo takto chránili pred možnými hrozbami, čo by ohrozovali naše bytie. Pozitívne zážitky nijako neohrozujú naše bytie a tak sú z hľadiska evolúcie pre ľudstvo celkovo menej závažné.

Ako sa dá nakaziť pozitivitou

Druhým poznatkom je, že tak ako negativita aj pozitivita je nákazlivá v kolektíve ľudí. Čím viac sa obklopíme pozitívnymi ľuďmi o to viac aj my budeme siahať k pozitivita a presne aj opačne.

Oba poznatky môžeme dobre použiť v každodennom bytí ako mama a snažiť sa stať akýmisi multiplikátormi šťastia pre naše rodiny. No nieje to krásny cieľ?

Vypočujte si k tomu viac tu

Epizóda 101

Mohlo by sa vám tiež páčiť...