ranné rituály pre školákov

Ranné rituály pre školákov

Máte doma školopovinné deti a máte pocit, že odkedy sa začala škola, akoby ste ešte nenašli svoj rytmus a všetko je veľmi chaotické a stresujúce, najmä ráno? My rodičia si často myslíme, že deti majú akýsi prepínač, ktorým môžu prepnúť z prázdninového uvoľneného módu na školský. Skutočnosť je však iná.

Takýto prechod z prázdninového času na školský si z našej strany vyžiaduje určitý čas a aj našú trpezlivosť. Tento prechod môžete však enormne uľahčiť zavedením rituálov. Tie vám pomôžu, aby ranná príprava do školy alebo škôlky nebola taká stresujúca, a to aj pri viacerých deťoch.

Aké rituály to sú?

Tieto sa mimoriadne osvedčil pri mojích 4 deťoch:

1.         Snažte sa, aby celé ráno bolo čo najharmonickejšie a bez stresu. To sa začína u vás. Ak budete v strese vy, automaticky budú v strese aj vaše deti.

2.         Naplánujte si dostatok času a tiež čas na zvláštne prípady (napríklad spor o ponožky alebo iné nepodstatné veci, ktorým sa pri viacerých deťoch málokedy vyhnete).

3.         Snažte sa, aby budenie detí prebiehalo pomaly a harmonicky. Napríklad tak, že deti zobudíte príjemným hlasom a potom rozsvietite tlmené svetlo alebo rozhrniete záclony.

4.         Môžete si tiež vytvoriť rituál, keď im pri každom budení pustíte rovnakú pesničku, aby automaticky vedeli, že sa začína ráno a musia vstať.

5.         Deti by už mali mať pripravené svoje časti oblečenia, aby čo najjednoduchšie zvládli aj túto úlohu a vyhnete sa tak tiež zbytočným diskusiám o tom, čo si má či chce kdo obliecť.

6.         Po prebudení, vykonaní hygienických potrieb (toaleta, umývanie zubov alebo úprava vlasov) sa potom celá rodina môže vybrať do kuchyne, kde sa pripravia raňajky.

7.         Kým sa raňajky zjedia, môžete v pokoji pripraviť desiatu do školy alebo škôlky a potom spoločne odísť na chodbu, kde sa deti oblečú, vezmú si aktovky a odídu von.

8.         Na záver chem odporučiť jeden zvyk, ktorý sa vždy snažím dodržiavať, bez ohľadu na to, aké stresujúce alebo neharmonické ráno sme mali, vždy sa snažte s deťmi napriek všetkému pozitívne rozlúčiť a ukázať im, že vám na nich záleží.

Záver

Skúste do svojej rannej rutiny zaradiť niektoré z týchto rituálov a uvidíte, že vaše spoločné rána budú menej stresujúce. A priznajme si, že to je cieľom, pretože nie je nič horšie, ako keď ste už ráno vystresovaní a vystresovaní a musíte takto začať deň, či už ide o dieťa alebo rodiča. Dúfam, že sa vám podarí zvíťaziť nad stresom a že vaše rána budú čoraz harmonickejšie.

Vypočujte si tiež k tejto téme

Epizóda 24

Mohlo by sa vám tiež páčiť...