Minule som čítala štatistiku podľa ktorej 530.000 ton čistiacích prostriedkov ročne putuje zo súkromných domácností do odpadu. Keď si pozriete výber v drogériach tak vás to neprekvapí, celé rady plné skvelých čistiacich prostriedkov na to čo ono, výber je obrovský a lákavý. To však, že táto chémia nieje blahodárna tak pre nás, naše telo (od pokožky až po hormonálny systém) a neskôr tiež pre prírodu (keď sa prostriedky dostanú do odpadovej vody), vás asi neprekvapí.
Je preto zaujímave sa poobhliadnúť po alternatívach bez chémie. Naše staré mamy si vedeli poradiť so špinou aj bez moderných chemických čistiacich prostriedkov. Používali prírodné a jednoduché suroviny, ktoré sú účinné, ekologické a šetrné k zdraviu aj životnému prostrediu. Medzi najčastejšie patrili jadrové mydlo, marseillské mydlo, soľ, ocot či sóda bikarbóna.
V tomto článku vám popíšem, ako tieto bežné suroviny používať na čistenie aj napríklad pri nadchádzajúcom jarnom upratovaní.
1. Jadrové mydlo
Jadrové mydlo je skvelé na pranie, čistenie a odstraňovanie škvŕn:
Na pranie bielizne – nastrúhané jadrové mydlo sa môže rozpustiť v horúcej vode avšak nepoužívajte ho do práčky ale len na ručné predpranie
Na škvrny – vlhká tkanina sa potrie jadrovým mydlom a nechá pôsobiť pred praním.
Na čistenie podláh – nastrúhané mydlo sa rozpustí v teplej vode a použije na vytieranie.
2. Marseillské mydlo
Marseillské mydlo je podobné jadrovému, ale obsahuje však viac prírodných olejov. Môžeete ho využiť na:
Na ručné pranie jemnej bielizne – mydlo je šetrné k tkaninám aj pokožke, takisto pekne tkaninu vybieli a odstráni mnohé škvrny
Na umývanie riadu – stačí ho napeniť na hubku a odmastiť riad.
Na čistenie drevených povrchov – rozpustené v teplej vode udržiava drevo čisté a hydratované.
3. Ocot
Ocot je prírodný dezinfekčný prostriedok a odstraňovač vodného kameňa. Môžete ho využiť na:
Na čistenie kuchyne a kúpeľne – zmiešaný s vodou čistí drez, obkladačky, batérie aj sprchové hlavice.
Na lesklé okná a zrkadlá – ocot zmiešaný s vodou a pár kvapkami citrónovej šťavy odstráni šmuhy.
Na zmäkčenie bielizne – pridaním octu do prania namiesto aviváže zmäkčí tkaniny a odstráni zápach.
Na očistenie zvyškov jedla (aj zasušeného) príboru či riadu– predtým než dáte príbor do umývačky, namočte ho krátko (ca 10 minút) do nádoby s vodou do ktorej ste pridali ocot
4. Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna má abrazívne a neutralizujúce vlastnosti. Je skvelá na:
Na odstránenie zápachu – nasypaná do chladničky, topánok alebo odpadu pohlcuje pachy.
Na drhnutie povrchov – zmiešaná s vodou alebo octom odstraňuje mastnotu a usadeniny.
Univerzálny čistič na kuchyňu – Zmiešajte 2 lyžice sódy bikarbóny s teplou vodou a použite na utieranie kuchynských dosiek, drezov a sporákov.
Odstránenie pripálenín z hrncov a panvíc – Nasypte sódu bikarbónu na pripálené miesta, pridajte horúcu vodu a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno vydrhnite hubkou.
Pohlcovač pachov v chladničke – Malú misku so sódou umiestnite do chladničky, aby absorbovala nepríjemné pachy. Vymieňajte každé 2-3 mesiace.
Čistenie rúry bez chémie – Posypte vnútro rúry sódou bikarbónou, postriekajte vodou a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno zotrite špinu vlhkou handričkou.
Osvieženie kobercov – Posypte koberec sódou, nechajte pôsobiť aspoň 30 minút (ideálne cez noc) a potom povysávajte. Zbavíte sa pachov aj nečistôt.
Odstránenie vodného kameňa v kúpeľni – Zmiešajte sódu bikarbónu s octom a naneste na sprchové hlavice, batérie alebo kachličky. Nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite.
Čistenie práčky – Raz za mesiac pridajte ½ hrnčeka sódy do bubna a spustite prázdny cyklus na vysokú teplotu. Odstránite zápach a vodný kameň.
Na nepríjemný zápach topánok – Nasypte do topánok lyžičku sódy bikarbóny, nechajte pôsobiť cez noc a ráno vysypte. Pohlcuje pot a zápach.
Prevoňanie a čistenie matracov – Posypte matrac sódou bikarbónou, nechajte pôsobiť 1-2 hodiny a povysávajte. Odstráni pachy a osvieži materiál.
Odstránenie upchatého odtoku – Nasypte do odtoku ½ hrnčeka sódy bikarbóny, zalejte ½ hrnčekom octu a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom prepláchnite horúcou vodou.
5. Kypriaci prášok na pečenie
Obdobou sódy je prášok na pečenie. Výborný na odstránenie pevných škvŕn na materiáloch
Na odstránenie pripálenín – do hrnca alebo panvice nalejete vrelú vodu, pridajte balenie prášku do pečiva a nechajte 1-2 hodiny stáť
Na čistenie usadenín na umývadle (najmä v kuchyni) – Nasypte do umývadla, ktoré ste zavreli a zalejte vrelou vodou, nechajte pôsobiť
Čistenie svetlej pracovnej kuchynskej dosky – Ak máte svetlú kuchynskú dosku, zmiešajte 2 diely prášku do pečiva s 1 dielom vody a vyrobte si tak pastu, ktorú nanesiete handrou na pracovnú plochu, necháte pôsobiť a potom umyjete vodou.
6. Kuchynská soľ
Aj bežná soľ je skutočne všestranná pri upratovaní, tuto zopár využití pri čistení:
Odstránenie mastnoty z riadu– Ak je riad mastný, posypte ho soľou a potom umyte horúcou vodou s bežným prostriedkom na riad. Soľ pomôže rozpustiť mastnotu.
Odstránenie pripálenín z panvíc a hrncov– Na pripálené dno nasypte hrubozrnnú soľ, pridajte trochu vody a nechajte pôsobiť. Potom vydrhnite hubkou.
Čistenie odtokov– Nasypte ½ hrnčeka soli do odtoku a zalejte horúcou vodou. Pomôže to rozpustiť mastnotu a zabrániť upchatiu.
Odstraňovanie škvŕn od vína– Ak sa na obrus alebo koberec vyleje červené víno, okamžite posypte škvrnu soľou, nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite studenou vodou.
Odstránenie zápachu z rúk– Po krájaní cesnaku, cibule alebo rýb si ruky potrite zmesou soli a citrónovej šťavy, potom opláchnite. Neutralizuje pachy.
Čistenie drevených dosiek na krájanie– Posypte dosku hrubozrnnou soľou, pretrite polovicou citróna a nechajte pôsobiť. Potom opláchnite vodou. Odstráni zápachy a dezinfikuje.
Čistenie špinavých špongií– Ponorte kuchynskú špongiu na noc do slanej vody (2 lyžice soli na pohár vody). Pomôže to odstrániť zápach a baktérie.
Odstraňovanie vodného kameňa z kanvice– Naplňte kanvicu vodou, pridajte 2 lyžice soli a priveďte do varu. Potom vylejte a opláchnite.
Čistenie sklenených váz a fliaš– Ak majú vázy alebo fľaše usadeniny, nasypte do nich hrubú soľ, pridajte trochu octu a pretrepte. Zbavia sa nečistôt.
Odstránenie hrdze– Zmiešajte soľ s citrónovou šťavou, naneste na hrdzavé miesta, nechajte pôsobiť a potom vydrhnite. Soľ pomáha jemne brúsiť a citrón rozpúšťa hrdzu.
Záver
Tieto tradičné čistiace prostriedky sú skvelou alternatívou k chemickým čistiacim prostriedkom. Sú lacné, šetrné k prírode a zároveň veľmi účinné. Nemali by chýbať pri každodennom čistenie s sú skvelou alternatívou na čistenie napríklad aj pri jarnom upratovaní.
Šikovná mama, radostný každodenný život vo veľkorodine
babatko bezpecnost burnout cas choroba cistenie cistota darceky den_matiek deti domacnost dovolenka hry komunikacia kviz mama mamicky materstvo nakupovanie napady nocnik novorodenec organizacia planovanie plienky podcast povinnosti praca prazdniny puberta rady rodina stres test timemanagement tipy triky unava upratovanie velkorodina vianoce vychova zadarmo zdravie zmena
Vypočujte si aj podcast.mamatalks.sk



Ďaľšie zaujímavé články
- Koncept šťastnej mamy – nielen byť mamou ale aj vychutnávať
- Tradičné čistiace prostriedky starých mám: 5 domácich pomocníkov na efektívne jarné upratovanie
- Ako prirodzene schudnúť po pôrode- overené rady a tipy
- ZMENA – Ako uspieť a dosiahnúť cieľ- 10 krokov k úspechu
- Ako na spánok najmenších bábätiek- rady pôrodnej asistentky