Tri piliere materstva

Byť dobrou mamou je asi túžbou každej mamy, ale čím viac povinností sa dostaví a čím viac detí doma máme, o to jednoduchšie je žiaľ upadnúť len do fungovania namiesto vychutnávania materstva. Fungovanie je pre mňa len čisto funkčné obsluhovanie dieťaťa – teda, aby bolo čisté, malo si, čo obliecť, malo upratanú izbu, kde môže spať, atď. Fungovanie je samozrejme vždy nutné, ale naše deti potrebujú o toľko viac, ako len byť čisto oblečené.

Popravde, za môjho detstva som trávila letné prázdny každý rok u mojej starej mamy na dedine, kde sme chodili často aj v špinavých či v potrhaných teplákoch, večne sme prepásli byť na obed načas doma, lebo sme sa už ponáhľali za našimi kamarátmi a popravde boli to skvelé prázdny a ako dieťa ma naozaj vôbec netrápilo, že funkčne moja mama si dávala asi tiež prázdniny.

Spoločné zážitky, spoločné spomienky, čas na objatie či získanie si dôvery dieťaťa, aby sa nám zverilo so svojimi starosťami, či radosťami...toto všetko sa deje za hranicami fungovania a je niečo, čo v nás a v našich deťoch zanechá trvalú stopu. Toto je pre mňa synonymom vychutnávania si materstva a predstavuhe pre mňa plnohodnotný čas s deťmi.

Tretím pilierom materstva je pre mňa popri fungovaní a vychutnávaní si času s deťmi aj čas pre seba. Lebo len spokojná žena, ktorá má možnosť urobiť z času na čas niečo pre seba ako osobu, bude aj spokojnou mamou.

Koncept šťastnej mamy

Môj koncept šťastnej mamy, teda nespočíva v predstave akejsi super mamy, ktorá je skvelá vo všetkom, ale v predstave dobre zorganizovanej mamy, ktorá tieto 3 piliere šťastného materstva dokáže držať v rovnováhe, a to všetko si vyžaduje dobré organizačné schopnosti.

Nikdo z nás sa nenarodil s diárom v ruke, organizovať svoj deň sa každá jedna mama môže naučiť a našťastie existuje už veľké množst

Back to top