Tri piliere materstva

Zamysleli ste sa nad tým, akou mamou ste alebo lepšie akou mamou by ste chceli byť? Určite už mnohokrát, najnekôr odkedy ste bola tehotná a stala sa tak mamou.

Byť dobrou mamou je asi túžbou každej mamy, ale čím viac povinností sa dostaví a čím viac detí doma máme, o to jednoduchšie je žiaľ upadnúť len do fungovania namiesto vychutnávania materstva. Fungovanie je pre mňa len čisto funkčné obsluhovanie dieťaťa – teda, aby bolo čisté, malo si, čo obliecť, malo upratanú izbu, kde môže spať, atď. Fungovanie je samozrejme nenutné, ale materstvo môže ponúknuť ešte o toľko viac.

Naše deti potrebujú viac, ako len byť čisto oblečené.

Pravda je, že za môjho detstva som trávila letné prázdny každý rok u mojej starej mamy na dedine, kde sme chodili často aj v špinavých či v potrhaných teplákoch, večne sme prepásli byť na obed načas doma, lebo sme sa už ponáhľali za našimi kamarátmi a popravde boli to skvelé prázdny a ako dieťa ma naozaj vôbec netrápilo, že funkčne moja mama si dávala asi tiež prázdniny.

Plnohodnotný čas s deťmi

Spoločné zážitky, spoločné spomienky, čas na objatie či získanie si dôvery dieťaťa, aby sa nám zverilo so svojimi starosťami, či radosťami...toto všetko sa deje za hranicami fungovania a je niečo, čo v nás a v našich deťoch zanechá trvalú stopu. Toto je pre mňa synonymom vychutnávania si materstva a predstavuje pre mňa plnohodnotný čas s deťmi.

Čas pre seba

Tretím pilierom materstva je pre mňa popri fungovaní a vychutnávaní si času s deťmi aj čas pre seba. Lebo len spokojná žena, ktorá má možnosť urobiť z času na čas niečo pre seba ako osobu, bude aj spokojnou mamou. Aj v tomto vám pomôže správne hospodárenie s časom. Tak získate priestor pre seba tam, kde ste si mysleli, že je to nemožné a všetko len vďaka dobrému plánovaniu.

Koncept šťastnej mamy

Môj koncept šťastnej mamy, teda nespočíva v predstave akejsi super mamy, ktorá je skvelá vo všetkom, ale v predstave dobre zorganizovanej mamy, ktorá tieto 3 piliere šťastného materstva dokáže držať v rovnováhe, a to všetko si vyžaduje dobré organizačné schopnosti.

Čo sa tu dozviete?

V mojom podcaste a aj tu na mojom blogu sa dozviete každý týžden niečo k týmto témam, od úplne funkčných tém – ako tipy na upratovanie, organizovanie času, až po nápady ako plnohodnotnejšie trávenie času ako rodina a budovaní rodinnej spolupatričnosti.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...