Rada sa s vami chcem podeliť o všeobecné rady ale aj moje skúsenosti, ktoré som získala pri mojich 4 tehotenstvách. Verím, že vám tieto pomôžu na ceste k chudnutiu. Niektorý z nich sú nepohodlné, ale berte to ako investíciu do vášho zdravia a nie nejakú diétu. Tých rád je mnoho, ale ak by som vám mala odporučiť len 2 ktoré podľa mňa najviac prinesú osoh je to pravidelná chôdza (pohyb) a obmedzenie cukru.
Hneď na úvod chcem povedať, že neexistuje len 1 univerzálna cesta ako schudnúť tak ako neexistujú 2 tehotenstvá, ktoré majú úplne identický priebeh ale tieto rady sú skôr všeobecné obohatené o moje vlastné skúsenosti a verím, že sú dobrým základom na ceste k zdravému schudnutie bez diét.
Prechádzky s kočíkom
Mojou absolútne najlepšou investíciu bolo zadováženie si kočíka s veľkými kolieskami ktorý zvládol absolútne každý terén a každý deň som chodila s mojimi bábätkami na prechádzku. A to od prvého dňa ako som sa vrátila z nemocnice. Tak som to robila či po normálnom pôrode ako aj po cisárskom a váha išla automaticky dole. Ak ste mali cisársky rez, je len dôležité zvoliť mierny terén, žiaden kde musíte do kopca tlačiť kočík pred sebou. A ani počasie nieje žiadnym obmedzením. Moje deti sa všetky narodili do zimy, ale dobre zabalené v kočíku boli šťastné a spokojné na čerstvom vzduchu.
Šestonedelie – skúmajte stravovacie návyky
Využite šestonedelie ako čas na zotavenie sa z pôrodu a získania pomaly istoty so starostlivosťou o vášho nového člena rodiny. Snažte sa neprepínať sily a radšej investujte v prvé týždne po pôrode na zotavenie sa a získania síl. Čo však môžete robiť aj v tomto období je koncentrovať sa na vašu stravu. Vaša strava by mala jednak podporovať hormonálne zmeny vo vašom tele (tieto sa dejú automaticky po pôrode) a aby zásobiť telo dôležitými vitamínmi a minerálmi.
Potraviny, ktoré vám pomôžu
Potraviny ako avokádo, sladký zemiak, granátové jabĺčko, čia semiačka, ľanové semiačka sú známe prírodne zdroje, ktoré upravujú hormonálnu rovnováhu a ešte k tomu aj dobre chutia. Takisto je dobre sledovať, ktoré potraviny vášmu dieťatku nerobia dobre. Okrem známych nadúvajúcich potravín (kyslá kapusta, fazuľa či cibuľa) je aj cukor zdrojom nadúvania.
Tak ako aj citrusové plody alebo jahody či maliny môžu bábätku spôsobovať koliky či vyrážky. Okrem toho klasické alergény ako orechy, či semiačka. Skúste sa teda zamerať na to a pozorovať, či vaše dieťatko (ak je kojené) dokáže tieto potraviny dobre spracovať a keď nie, vynechajte ich. Nie každé dieťa reaguje na to isté, ale ak vyradíte potravinu na 2 dni a jeho stav sa zlepší, viete, že ste trafili do čierneho a túto potravinu radšej obmedzte.
Strava – kvalita a nie kvantita
Snažte sa stravovať plnohodnotne – vynechanie fast food a takisto polotovarov vás asi neprekvapí, a to nie len za to, že sa z toho priberá (samozrejme aj to) ale najmä lebo to nieje nutné nakoľko existuje stovky receptov, ktoré zvládnete už za 15 minút pripraviť a ktoré dodajú vašmu telu všetku tú energiu a látky, čo potrebujete. Tak prečo siahnúť k niečomu, čo škodí keď možno zvoliť čo nám dobre robí? Ja viem, znie to otravne a možno ste sa rada nechali prehovoriť na hamburger či pizzu a určite sa nezrútil svet, ale ak to s chudnutím naozaj myslíte vážne a okrem toho rozhodnujete ak kojíte nielen za seba ale aj za vaše bábätko.
Obmedzte cukor a glutamán v strave
Vynechajte cukor a vyhýbajte sa glutamánu (obsiahnutý aj napríklad v bujóne). Glutamán je často používaný v polotovaroch, to sa dá ešte relatívne ľahko vylúčiť (prečo je škodlivý k tomu nájdte stovky článkov). lebo ho vieme identifikovať.
Ťažšie je to s cukrom. Priamy cukor ako čokoládovú tyčinku či nutella vieme takisto ľahko rozpoznať, horšie je to s tým schovaným cukrom, ktorý sa nachádza v toľkých potravinách, ktoré často ani nečakámee ako napríklad v pečive. Už len tým, že sa budete hýbať a prechádzkach a vynecháte cukor pôjdu vaše kilá raz dva dole.
Pitný režim
Dodržiavať pitný režim určite nieje takisto prekvapením. Avšak nieje tekutina ako tekutina. Snažte sa obmedziť kofeín ako aj sladené nápoje. Absolútnym tabu by mal byť alkohol či cigarety. Na druhej strane voda (pri kojení 2-2,5l denne) či čaje sú skvelou voľbou.
Buďte trpezlivá
A v neposlednom rade, nečakajte výsledok za pár dní – prirodzené chudnutie vyžaduje aj prirodzený čas. Tak ako vaša cesta k priberaniu nebola zo dňa na deň, ani spiatočná cesta sa neudeje na noc. Ja viem, celebrity vzbudzujú dojem, že byť mesiac po pôrode na pôvodnej váhe je absolútne normálne ale verte, že to nieje.
Vaše telo sa najskôr musí zotaviť z pôrodu, čo je maximálne fyzický výkon a to je jedno, či ste rodili prirodzene alebo cisárskym rezom.
Vypočujte si tiež k tejto téme podcast
EPIZÓDA 100
Šikovná mama, radostný každodenný život vo veľkorodine
babatko bezpecnost burnout cas choroba cistenie cistota darceky den_matiek deti domacnost dovolenka hry komunikacia kviz mama mamicky materstvo nakupovanie napady nocnik novorodenec organizacia planovanie plienky podcast povinnosti praca prazdniny puberta rady rodina stres test timemanagement tipy triky unava upratovanie velkorodina vianoce vychova zadarmo zdravie zmena
Vypočujte si aj podcast.mamatalks.sk



Ďaľšie zaujímavé články
- Koncept šťastnej mamy – nielen byť mamou ale aj vychutnávať
- Tradičné čistiace prostriedky starých mám: 5 domácich pomocníkov na efektívne jarné upratovanie
- Ako prirodzene schudnúť po pôrode- overené rady a tipy
- ZMENA – Ako uspieť a dosiahnúť cieľ- 10 krokov k úspechu
- Ako na spánok najmenších bábätiek- rady pôrodnej asistentky