Super mamy neexistujú, existujú len dobre zorganizované mamy

Byť mamou troch a viac detí je nielen náročné z pohľadu výchovy či logistiky ale takisto to predstavuje množstvo každodenných výziev ohľadom štrukturovania denných povinností a tiež organizácie práce či už priamo s deťmi alebo práce ohľadom domácnosti či zamestnania.

Ak patríte k tým super organizovaným mamám, tak gratulujem. Napriek tomu sa poteším, keď si články prečítate a keď mi dáte feedback a možno aj vlastné tipy. Ak však ste skôr mama, čo ma pocit, že jej čoskoro všetko padne na hlavu, že nevie či pondelok alebo už zas nedela a robota sa proste len tak o vás potkýna, nezúfajte. Je to normálne a nieje na vás nič divné. Nikdo z nás sa nenarodil super organizovaný s diárom v ruke a bol hneď super matkou, my sa tomuto musíme najskôr naučiť, tak ako sa učeň najskôr učí svoje remeslo predtým než ho pošlú na stavbu.

Začnem témou ‚super mamy. Moderná žena-matka by mala mať výzor Tak, ako spoločenské očakávania ohľadom výzoru mamy sú v dnešnej dobe absolútne nadsadené (mamy by najlepší druhý deň po pôrode mali vyzerať, ako top modelky) tak sú aj nároky kladené na dnešné mamy proste obrovské a pre väčšinu smrteľníkov nie zvládnuteľné.


Dnešné mamy by mali vyzerať ako bohyňa, mať super vychované a príkladné deti najlepšie s titulmi renomovaných škôl a k tomu ešte hudobné, výtvarne či športovo nadané (a prečo nie všetko dokopy?). Popri tom ešte viesť domácnosť, čo sa leskne ako lusk, mať na varené a napečené, ako v reštaurácii a o prečo nie mať aj samostatný príjem a úspech v zamestnaní?


Poznáte takéto super matky? Možno z médií či sociálnej sieti, ale poznáte aj skutočné reálne ženy, čo toto všetko spĺňajú? Pravdepodobne nie, pretože v médiách či sociálnych sieťach sa samozrejme ukazuje každý len zo svojej cukríkovej strany. Táto je ďaleko vzdialená od reality. Určite sa tam mamičky nechodia chváliť, keď ich dieťa dostane v škole guľu ani, keď zbije spolužiaka či nezvláda školu a musí chodiť k psychologické. Nieje ťažké pretriediť informácie a koncentrovať sa len na tie pozitívne a ani to neodsudzujem, je to asi v ľudskej prirodzenosti sa nechváliť zlým. Avšak mnoho ľudí toto zabúda, keď sleduje média a nemyslí na to, že sú to vysoko koncentrované a vedome vybrané informácie.


Nieje, preto prekvapivé, keď mnohé ‚normálne‘ ženy tieto nároky nedokážu zvládnuť a cítia sa potom menejcenné a nemožné. To je absolútne nesprávne, tak by sa nemala cítiť žiadna matka. Materstvo nemá byť o zaškrtávaní tabuľky dokonalosti, ale v prvom rade o sprevádzaného malého človiečika jeho životnou dráhou. A to zvládali s bravúrou už mamy generácie našich starých mám s deťmi poobliekaných v zaštopkovaných ponožkách a odtrahaných teplákoch po súrodencoch či v deravých topánkach.


Tým nechcem podceniť úlohu a funkciu matky len zmeniť definíciu super mamy – nie super mama pre vonkajší svet, ale prosto a jednoducho dobre zorganizovaná mama, ktorá vie najlepšie, čo jej deti potrebujú a snaží sa nájsť cestu, ako toto uplatniť (nie pre vonkajší svet, ale pre seba a svoje ratolesti).
Nemusíme si nič nahovárať, starať sa o viaceré deti je častokrát práca na plný úväzok a mnohé matky musia byť lepšie zorganizované ako vrcholoví manažéri (viem o čom hovorím, pracujem v manažment).

Preto je táto úloha nielen obdivuhodná, ale, keď hľadáme techniky ako úlohu matky, čo najlepšie zorganizovať, môžeme pri tom mnohé manažérske techniky efektívne uplatniť a využiť ich aj v súkromí. Táto séria článkov vám bude ponúkať konkrétne tipy a rady, ako lepšie zorganizovať svoj denný kolobeh len s radami, ktoré mám overené a oskúšané pri mojich deťom.


Moje články sú zamerané v prvom rade pre matky 3 a viacerých detí (moja predstava veľkorodiny 😊), ale samozrejme, že aj mamy s 1 dieťaťom budú z nich mať zaručene prospech. Dúfam, že moje tipy vám pomôžu lepšie štruktúrovať svoj denný kolobeh a dajú viac priestoru vám vychutnať materstvo, ktoré je a bude pre mňa nielen vždy tou najkrajšou životnou úlohou, ale aj životným obdobím. Poďme na to.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...