mamatalks.sk 4 jednoduché princípy k čistej domácnosti argilli

4 jednoduché princípy k čistej domácnosti

Máte deti a máte pocit, že vaša domácnosť už nieje to, čo bývala predtým než ste sa stali matkou? Chýba vám čistota na akú ste boli zvyknuté? S týmito jednoduchými radami sa vám bude zržať udržiavanie domácnosti v poriadku neporovnateľnejšie jednoduchšie.

  1. Každú vec sa snažíme chytiť do ruky len raz – Nedajme veciam, ktoré vidíme priestor na to, aby neporiadok vznikol – ak vidím pohodoné topánky, nepreložím ho najskôr do chodby, ale položím rovno do skrinky na topánky
  2. Nevytvárajme zbierky neporiadku – takýmito zbierkami na neporiadok sa väčšinou vzniknú stávať pivnice či krov domu, ale môže byť ich aj množstvo malých – napríklad skrinka pri vchode kde každý prihodí niečo, čo mu ležalo v ruke. Prečisťujte si pravidlene miestnosti kde sa skladujú vaše veci a často zbiera neporiadok. Veci, ktoré ste už nechytili do roky rok a nikdy vám nechýbali nemá zmysel skladovať.
  3. Vytvorte si na každú vec v byte miesto, kde má byť táto uschovaná. Jedno aká veľká alebo malá tá vec je, mal by každý v rodine poznať ich miesto. Niekedy je nápomocné aj krabicu či nádoby na uschovávanie popísať tým, čo do ních patrí.
  4. V neposlednom rade, je dobré keď zapojíte členov rodiny do vaších princípov. Najlepšie funguje systém odmien, najmä u menších detí. Napríklad zbierať nálepky a za 10 nazbieraných si môže dieťa vybrať špeciálny program za odmenu (ísť na zmrzlinu).

Nečakajte, že práve členovia rodiny sa zo dňa na deň zmenia, ale urobte aspoň vy ten prvý krok k čistejšej domácnosti. Už len keď sa vám podarí dodržiavať prvý princíp, uvidíte ako sa vám radikálne zmení  čas, ktorý budete potrebovať na upratovanie.

Ja som tento princíp jeden celý týžden dodržiavala pedadtne ako skúšku a poviem vám, môj byť bol skutočne za pár minút uprataný. Ani sa mi samej nechcelo veriť, aký veľký vplyv to malo na čas trávený pri upratovaná a najmä moja domácnosť vyzerala stále dobre.

Nezabudnite si tiež vypočuť epizódu 16 o rýchloupratovaní ako aj epizódu 20 o vedomom nakupovaní, ktoré sa takisto zaobejú témou šetrenia času pri upratovaní.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...