Ako utíšiť bábätko keď plače- overené rady pre mamy novorodencov

Prečo vaše bábätko plače?

Ste čerstvou mamičkou a akosi ste samozrejme očakávali, že vaše bábätko bude pekne celé dni spať ako ste tu videli u iným novorodencov vaších známych či v rodine? 

A možno zrazu to prekvapenie a rozčarovanie, keď namiesto spokojného usmiatého bábätka bolo to vaše nespokojné a preplakalo celé dni. Aj ja som toto zažila, najskôr pri prvom synovi a neskôr aj pri druhom a bol to šok.

A priznám, že som sa často dostávala do úplne zúfalých stavov, kedy som spochybňovala, že to, čo robím je správne veď všetci naokolo majú spokojné, usmiaté bábätka, tak prečo ja nie?


Vypočujte si tu

Epizóda 48

Robíte niečo nesprávne vy?

Samozrejme, že medzičasom už viem, že veľká časť plaču dieťaťa nieje závislá od mamy, či jej opatery. Ak máte dieťa s kolikami (ako môj prvý syn) alebo refluxom (môj druhý syn) alebo iným problémom, tak sa môžete roztrhať, aj tak nedokážete úplne plač zamädziť. A normálna mierka plaču je aj v poriadku, veď dieťa musí nejako artikulovať jeho potreby, avšak plač niekoľko hodín denne rozhodne v poriadku už nieje a je tak vyčerpávajúci ako pre mamu, tak aj pre novorodenca a v podstate pre celú rodinu.

Preto sa chcem s vami podeliť o mnohé rady, ktoré mi dala moja pôrodná asistentka a za ktoré som bola neskutočne rada, lebo to bol skutočne ako záchranné koleso. Niektoré z ních (ako zavinovačka) fungovali tak dobre, že som lutovala, že som o nich nevedla už skôr.

Možno sa pýtate prečo ja? A prečo moje dieťa?

Lenže každé dieťa je iné a to, čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému. Je dôležité si uvedomiť, že plač vášho dieťaťa nie je odrazom vašich rodičovských schopností. Bábätká plačú z rôznych dôvodov, vrátane hladu, nepohodlia alebo jednoducho potrebujú viac maznania a uistenia.

Namiesto porovnávania sa s ostatnými sa sústreďte na hľadanie toho, čo vám a vášmu dieťaťu najlepšie vyhovuje. To môže zahŕňať experimentovanie s rôznymi technikami upokojovania, ako je zavinovanie, hojdanie alebo spievanie uspávaniek. Nebojte sa požiadať o pomoc svojho partnera, rodinu alebo priateľov, keď ju budete potrebovať.

Starostlivosť o seba je rovnako dôležitá ako starostlivosť o dieťa. Nájdite si čas na aktivity starostlivosti o seba, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a načerpať nové sily, či už je to horúci kúpeľ, prechádzka alebo šálka čaju, kým vaše dieťa spí.

Na čo sa sústrediť?

Samozrejme, že v prvom rade na to, nájsť spôsob upokojiť vaše dieťatko- či už zavinovanie, obklady.. čokoľvek, čo bude fungovať. Nezabúdajte tiež, že je v poriadku, ak sa občas cítite preťažená a frustrovaná, najmä ak sa hneď vaše pokusy nepodaria. Neexistuje zázračný prút, ktorý všetko dokáže pohybom ruky zmeniť, niekedy na zmenu treba čas.

Vyhľadajte tiež iné mamičky, ktoré vám môžu poskytnúť podporu a pochopenie, či už osobne alebo prostredníctvom online rodičovských skupín a fór.

A čo je najdôležitejšie, vážte si chvíle radosti a spojenia so svojím dieťaťom, a to aj v ťažkých chvíľach. Robíte to najlepšie, čo môžete, a to je viac než dosť.

Kde sa dozviete viac?

Vypočujte si, aké kroky môžete podniknúť na to, aby sa vaše bábätko cítilo zas lepšie a vy ste si mohli naplno vychnutať vaše materstvo. Moja pôrodná asistentka už opatrovala za poslených 50 rokov stovky detí (medzi iným aj môjho pána manžela pred skoro 40. rokmi) a jej rady boli pre mňa na nezaplatenie.

Nezabudnite si tiež vypočuť epizódu 32 zameranú na rady pre mamičky novorodencov, ako si poradiť s únavou

Mohlo by sa vám tiež páčiť...