Akou mamou si?

Raz som v jednom odbornom časopise našla definíciu matky, ktorá popisovala matku ako ženu, ktorá má aspoň jedno dieťa. Neviem prečo, ale trochu ma nahnevalo, že toto plytké tvrdenie by malo zastrešovať jednu z najušľachtilejších úloh ženy – byť matkou.

Dokonca ani nepopisuje, či je mama milá, netrpezlivá, chcená alebo vynútená okolnosťami, dobrá, zlá, ľahostajná, snažiaca sa… toľko možností a všetky tieto zdanlivo nepodstatné, veď stačí, aby sme porodili dieťa, a sme automaticky mama.

kviz akou mamou si
Otestuj sa

Ako vnima materstvo nezaujatý pozorovatel?

Navonok sa môže zdať materstvo ako balansovanie medzi skutami lásky, trpezlivosti a odolnosti. Okoloidúci môže byť svedkom tichej sily, ktorá je potrebná na zvládnutie chaosu spôsobeného rozliatym mliekom, upokojujúceho tónu, ktorým sa utešuje plačúce dieťa, a nežných gest, ktoré dokazujú bezpodmienečnú lásku.

Pozorovateľ by však mohol zachytiť aj záblesky zraniteľnosti – unavené oči, ktoré nesú ťarchu bezsenných nocí, ruky, ktoré neúnavne pracujú na tom, aby bolo všetko v poriadku, a srdce, ktoré sa občas obáva, či robí dosť. Práve v týchto drsných momentoch vyniká autenticita materstva.

Čo nás formuje ako mamy?

Lenže nie vždy to tak je. Nie každá z nás si vie naozaj s gráciu s touto úlohou poradiť nehovoriac o tom, že neexistuje akýsi ideál perfektnej mamy, ktorý dosiahnete po nejakom vyškolení. Väčšina z nás sa do tejto role zaúča sama, akosi školou života. Omyly, chyby, zlé rozhodnutia.. tieto nás formujú v našom výchovnom štýle. Rovnako ako naše presvedčenia či túžby ohľadom toho, akou mamou by sme chceli byť alebo častokrát aj ohľadom toho, akou mamou by sme v žiadnom prípadne byť nechceli.

Akou mamou si- čo si myslíš ty a okolie?

Čo by teda pozorovateľ videl, keby sa na vás pozrel zblízka ako na matku? Videl by ženu, ktorá prechádza tancom materstva s gráciou, autentickosťou a neochvejným odhodlaním na neuveriteľnej ceste výchovy rodiny alebo skôr mamu, čo každý den si nanovo kladie otázku ako tento den zvládne?

Nepochybne aj vy ste sa už neraz zamýšľali nad tým, akou mamou ste a hlavne, ako vás vníma vaše okolie? Či spĺňate očakávania stanovené spoločnosťou alebo svoje vlastné ideály, ktoré ste si možno vytvorili ešte v časoch, kedy ste materstvo len plánovali.

Spravte si kvíz, ktorý vám pomôže pri zodpovedaní tej základnej otázky – akou mama si?

kviz akou mamou si
Otestuj sa

Mohlo by sa vám tiež páčiť...