Únava u matiek

Únava u matiek – ako si s ňou poradiť

Únava nieje niečo čo musíme vnímať len negatívne ale skôr niečo, čo naše telo vyvinulo ako obranný mechanizmus pre naše telo aby sme svoje sily neprepínali. Pričom práve aktívne mamy častokrát spoznávajú len tú negatívnu stránku únavy – keď už doslova nevládzu. Ale na čo má skutočne slúžiť únava?

Naše telo sa nás snaží únavou chrániť predtým, aby naše telo ochorelo. Niekedy sú dni ked nám všetko ide ako od ruky, ale aj také, kedy sme unavené a menej produktívne. Uvedomiť si, že naše telo potrebuje aj útlm, je veľmi dôležité.

Ako možno vnímať únavu?

Je možné vnímať únavu ako fázy prílivu a odlivu. V tej fáze prílivu sme vysoko produktívne, zatiaľ čo počas odlivu sa cítime unaveno a sme menej produktívne. Uvedomiť si to je extrémne dôležité. Prečo?

Lebo keď to budete si uvedomovať, tak si môžete vytvoriť stratégie ako toto zakonponovať prirodzene do vášho života. Ak máme teda fázu odlivu a sme uanevné a vyčerpané, tak skúste zredukovať všetko čo máte v ten deň vykonať, len na tie úlohy z priority 1 a všetky iné posunúť na iný deň.

Ako možno pozitívne využiť fázy únavy?

Ďaľšiou strategiu je využiť fázu vysokej energie, teda prílivu na to, aby ste si zostavili listinu činností, ktoré môžete vykonávať aj vo fázach keď máte málo energie. Sú to činnosti, ktoré dokážete vykonávať viac menej pasívne. Pre mňa je to napríklad žehlenie. Dokážem to vykonávať bezproblémovo aj počas veľkej únavy a posúvam sa ďalej vo svojích úlohách.

Ďaľšie činnosti môžu byť napríklad triedenie ponožiek, odpovedanie na maily, kontrola domácich úloh detí, vyloženie oblečenia pre deti na najbližší deň.. všetko to, čo dokážete zvládnuť, aj v čase únavy.

Ako možno rýchlo načerpať sily?

Nezabudnite si tiež vyčleniť čas na vedomý oddych, najmä keď na vás padá únava. Ide o to, si vopred vyčleniť čas na oddych, ale tak, aby ste si tento odkontrolovali. Nakoľko keď sme unavený naša reflexia času je úplne iná ako skutočná. Nám sa môže zdať, že prešlo 10 minút, ale v skutočnosti už prešlo 45 minút.

Na to odporúčam si vyčleniť čas na:

  1. Power nap – 10 minút na vypnutie a rýchlospánok
  2. Pevne daný čas na niečo, čo vás baví – napríklad 20 minút na čítanie knihy, 30 minút na cvičenie jóy alebo plávanie

Po tejto fáze vedomého oddychu môžete siahnúť na vašu listinu činností, ktoré dokážete vykonávať aj vo fáze únavy.

Pohyb je dôležitý

Na záver už len krátka pripomienka – nepodceňujte silu pohybu – aj malá prechádzka dokáže človeka nabudiť a dodať mu veľa energie.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...